Kulumne
#ZDA #trump #zunanja
Trumpova predigra: blodnje ne običajnega norca
Logo 09.01.2025 / 06.10

Ne več “America first”, ampak “America only”. Verjetno bi v Sloveniji spet morali razpisati referendum o članstvu v NATO paktu.

Če Trumpove ideje obravnavamo izolirano, dobimo vtis, da gre za ideje neprištevnega človeka. Za ideje norca. Za blodnje nekoga, ki bi ga bilo treba hospitalizirati v ustrezno institucijo.

Se je že začelo. Trump je začel svojo igro. Oziroma predigro. Za igro, ki bi nas vse morala skrbeti. Zelo skrbeti.

Še nekaj tednov nazaj je svetovno javnost prežemal optimizem glede tega, kako bo Trump kot novi predsednik ZDA uredil mednarodne zadeve. Da bo vojna v Ukrajini tako rekoč v hipu ustavljena. Da bo rešen problem z Gazo. Itd. Nekateri so celo govorili, da bo v začetku letošnjega leta, ko bo Trump prevzel oblast, nastopila nekakšna časovna zanka, v kateri bo mogoče čudežno rešiti svetovne probleme. Da se bodo vojne končale. Da bo zavladal mir. To pričakovanje je oznanjal tudi Golob.

Borderline

Osebno se mi je ta ideja zdela precej nesmiselna. Ker temelji na nerazumevanja tega, kakšni so Američani in kako razmišljajo. Kakšna je ameriška vojska. Misliti, da je Trump rešitelj svetovnih vojaških žarišč, nekakšen mirovnik, ki bo s čarobno paličico ustvaril mir, se mi ni zdela realna. Ker nekaj malega vem o Ameriki in Američanih. Tudi o vojski in marincih. Imam izkušnje z delom na ameriški univerzi, katere velik del je tudi vojaški kampus.

Drugi razlog, zaradi katerih sem dvomila v Trumpovo mirovništvo, pa so povezani z njim osebno. Z njegovimi psihološkimi značilnostmi. S psihološkim ustrojem.

Kot patološki narcis oz. borderlineovec ima razpoznavne značilnosti, ki mu onemogočajo socialno racionalno in smiselno delovanje. Patološke narcise vodi grandiozni Self, ne pa moralni kod. Ne vest. Ne moralni imperativ. Nič podobnega.

Nekateri ameriški psihiatri in psihologi — med njimi tudi Trumpova sorodnica — zaradi teh psiholoških značilnosti celo menijo, da bi mu morali preprečiti, da opravlja funkcijo predsednika ZDA. Vemo pa, da se je Trump na ta strokovna mnenja med drugim odzval s tožbo.

Skratka, obstaja vrsta razlogov, zaradi katerih je jasno, da Trump ne more voditi socialno odgovorne politike. Odgovorne niti do prebivalcev ZDA — še posebej ne do revnejših! — niti do mednarodne skupnosti.

Anšlusi

Danes imamo za to že nove dokaze. Ti kažejo, da bi bilo Trumpu zaradi psiholoških značilnosti in duševnega zdravja treba ne samo prepovedati opravljanje predsedniške funkcije, ampak tudi, da se nam v njegovem drugem mandatu približujejo turbulence. Če ne še kaj hujšega.

Trump je v duhu gesel “Make America Great Again” in “America first” že napovedal vrsto ukrepov v mednarodni politiki. Recimo namero, da bo Mehiški zaliv preimenoval v Ameriškega. Ker da bo lepše zvenelo. In da bo najvišji gori ZDA oz. Severne Amerike Denali vrnil staro ime Mount McKinley.

Obelodanil je tudi idejo o priključitvi Kanade. Obelodanil je idejo o prevzemu oz. nakupu in priključitvi Grenlandije. Obelodanil je idejo, da bodo ZDA spet prevzele nadzor nad Panamskim prekopom. Obelodanil je idejo, da bi morale države članice NATO pakta za oboroževanje nameniti 5 odstotkov BDP. Ker si po njegovem to lahko tudi privoščijo. Obelodanil je idejo, da mora Hamas do njegove inavguracije osvoboditi vse izraelske talce, sicer bo v Gazi zavladal pekel. To pa po njegovem ne bo slabo samo za Gazo, ampak tudi za širšo regijo, ker bo tja poslal kar NATO.

Blodnje

Če Trumpove ideje obravnavamo izolirano, dobimo vtis, da gre za ideje neprištevnega človeka. Za ideje norca. Za blodnje nekoga, ki bi ga bilo treba vključiti v posebno zdravljenje. Ga morda celo hospitalizirati v kakšni posebni instituciji. Ker očitno ne loči dejanskosti od svojih domišljijskih idej in projektov.

Toda treba se je zavedati, da gre za ideje ameriškega predsednika. Za ideje v marsičem najpomembnejšega svetovnega politika. Za ideje človeka, ki poveljuje vojaški velesili. In ki ima dostop do aktivacije jedrskega orožja.

A to je tudi človek, ki ga zahvaljujoč njegovemu položaju zaradi omenjenih izjav ne bodo zaprli v ustrezno institucijo kot neprištevnega. Ta človek bo vladal ZDA. Poveljeval bo vojski. Lahko bo aktiviral jedrsko orožje.

Kar pa ni samo problem. To je resna mednarodna grožnja in svetovna nevarnost.

Ker zadeva ves svet

Da so stvari resne, kažejo reakcije držav, ki bi jih Trump rad priključil. Tako premier Justin Trudeau kot zunanja ministrica Mélanie Joly sta že povedala, da priključitev Kanade k ZDA ne pride v poštev, ker so samostojna država. Danska premierka Mette Frederiksen je za Grenlandijo rekla, da kot legitimni del Danske ni naprodaj. Tudi panamski predsednik José Raúl Mulino je poudaril, da bo Prekop ostal pod panamskim nadzorom.

Ti odzivi dokazujejo, da je Trumpove besede treba jemati resno. Če bi namreč take ideje širil običajen norec, nihče od omenjenih ne bi niti trznil. Nihče ne bi reagiral. Ker niti ne bi bilo treba reagirati. Toda za Trumpove blodnje to ne velja. On bo predsednik ZDA. In kot bodoči predsednik ZDA govori o prihodnji zunanji politiki ZDA. Ki zadeva ves svet.

Ekonomski interes

Iz povedanega je jasno, da bo Trump vodil takšno zunanjo politiko, ki bo v ekonomskem interesu ZDA. Ne oziraje se na interese drugih držav. Ne oziraje se na obstoječo mednarodno ureditev. Priključitve drugih držav in Panamskega prekopa k ZDA utemeljuje s tem, da je to ekonomsko nujno za ZDA. To pa ni več samo “America first”, ampak “America only”.

Take ideje se lahko porodijo samo v glavi nekoga, ki se mu zdi upoštevanje mednarodne ureditve in drugih držav — tudi velikih in pomembnih — nerelevantno. Ker to ni v interesu ZDA. Trumpu se zdijo kršitve pravil mednarodne skupnosti sprejemljive, če so v (ekonomskem) interesu ZDA. Grožnje za doseganje sprememb v mednarodni skupnosti se mu zdijo logične in nujne, če koristijo ZDA. Ker da ZDA pač potrebujejo ta ozemlja. In že vnaprej grozi z NATO paktom — torej tudi s Slovensko vojsko —, če se stvari ne bodo odvijale, kot to želi sam.

Kolonializem in imperializem

Ameriški kolonializem in imperializem je za Trumpa nekaj, česar ni več treba prikrivati. Ampak je treba odkrito zagovarjati. In prakticirati. Če se kdo ne strinja, bo pač vojna. Ki jo bo sprožil NATO. V čigar prvih vrstah pa ne bo ameriških vojakov. Ampak vojaki drugih članic. Ki morajo za to, da bo NATO lahko realiziral cilje ameriškega kolonializma in imperializma, povečati svoje izdatke za oboroževanje na 5 odstotkov BDP. Ker Trump ve, da lahko povečajo. Vse. Tudi Slovenija.

Verjetno bi ob takem razvoju dogodkov morali v Sloveniji spet razpisati referendum o članstvu v NATO paktu. To, o čemer govori Trump, namreč ni to, kar so imeli Slovenci in Slovenke v mislih, ko so se odločali ne samo za samostojno državo, ampak tudi o članstvu v NATO paktu (in na istem referendumu tudi o članstvu v EU).

Čista norost

Spominjam se, da sem odločitev o vstopu v NATO komentirala kot čisto norost. Takrat skoraj nikomur ni bilo jasno, zakaj sem zavzela tako stališče. Toda danes je po mojem ljudem jasno, kaj pomeni biti članica. Da to pomeni tudi sodelovanje v zgrešeni ameriški mednarodni politiki. In njenih kolonialnih, imperialnih namerah. Da to pomeni metanje več in več denarja za orožje. Da to pomeni, da bodo za uresničitev ciljev ZDA v konkretnih vojnah umirali tudi slovenski vojaki.

To ni bilo to, za kar so se Slovenci in Slovenke odločili na referendumu. In to ni bilo to, za kar so se Slovenci in Slovenke odločili ob odločitvi za samostojno državo. Navsezdnje je za gibanjem za slovensko samostojnost stala močna slovenska civilna družba, ki je bila v pomembnem delu protivojno orientirana. Ki ji ni šlo za to, da Slovenija sodeluje še v kakšni vojni. Niti svoji. Kaj šele tuji. Kaj šele ameriški.

Danes so ta stališča in ta upanja izdana.

NAROČI SE
#ZDA #trump #zunanja
Berite nas že za 1,99€. Podprite Fokuspokus z dnevno, mesečno ali letno naročnino NAROČI SE
Share on
Za boljšo izkušnjo na spletni strani uporabljamo piškotke