
Ena od možnih točk, kjer se nahaja dno, je ta, da nas je doletela afera Šank Rock. OMG! Ko bi nas vsaj afera Laibach (s kakšno drugo protagonistko, kakopak)! Kako je torej skratka mogoče, da se cela država s takim zanimanjem ukvarja z zgodbo z elementi pogrošne tematike z ljubavnimi motivi, ki pa je eklektično kontrastirana z domnevno resnimi vprašanji všečnosti pop glasbe in poštene porabe proračunskega drobiža?
V Sloveniji to je mogoče. Saj v tem je ravno tista trivialnost, zaradi katere se nam zdi, da nižje ne gre. Erotika, emocije, estrada in politika so nekompatibilna, ergo eksplozivna mešanica.
Degradacija javnega diskurza
To seveda ni ne državotvorno ne kulturno in kaže na degradacijo javnega diskurza in javne pozornosti. V dobrih, starih časih smo se recimo kratkočasili z afero Depala vas. In se včasih še vedno s čim podobnim, čeprav je danes več poudarka — ker je demokracija pač trdnejša, kajneda — na davkoplačevalskih sredstvih.
Nasplošno pa smo se pozneje začeli prijazniti z žgečkljivimi škandalčki. Da se je en poslanec vsaj dogovarjal, če že ne dogovoril za svingerski seks, drugi poslanec pa si je za parlamentarno malico kupil sendvič, ki pa ga je pozabil plačati. Saj res. Bila je tudi ministrica, ki so jo častili z rezino pršuta in kozarcem terana. Pa sina je vzela na službeno pot.
Soft? Hard? Glam?
Na prvi pogled se res zdi, da družbeni standardi nezaustavljivo padajo. Zdaj se nam ne dogajajo več samo stvari, ki imajo neke smiselne ali vsaj pozornosti vredne indikacije in implikacije, ampak blatantne trivialnosti. In obenem privatne zadeve bolj ali manj javnih oseb, ki nas ne bi smele niti malo brigati.
A tudi to je iluzija. Ni malomeščansko zanimanje za nepomembnosti tisto, ki nazaduje. To je bog pomagaj stalno in stabilno. Politika je tista, ki nazaduje in se trivializira. Res pa je, da v tem žalostnem procesu dostavlja javnosti vedno več temu primernih podrobnosti.
Znamenje trivializacije politike ni to, da se predsednica državnega zbora eventualno daje dol z rock kitaristom, temveč to, da ta rock kitarist nastopi kot spremljava vokalistu frontmanu iz taistega benda z unplugged balado — z nerazumljivim, verjetno patetičnim besedilom — na proslavi v Državnem zboru ob dnevu državnosti.
Resnici na ljubo pa je treba priznati, da ta soft-hard-glam-kr-neki rock kot glasbena spremljava zelo v redu paše k literarnim artefaktom predsednice Državnega zbora.
Današnja mladina
Na žalost pa se ne trivializira samo politika, ampak tudi medčloveški odnosi. Še posebej v luči in kontekstu družbenih omrežij. Edino, kar je pri tej namišljeni aferi mene res presenetilo ali celo šokiralo, je to, da je hčerka — namreč “digital creator: beauty, lifestyle & aesthetics” — dotičnega rock kitarista denuncirala lastnega očeta kot prešuštnika in se mu tako rekoč odpovedala
Prepovedane, riskantne, nevarne, sporne, sumljive, nekompatibilne in družbeno nezaželene ljubezni obstajajo od nekdaj. Prav tako od nekdaj tudi že prihaja do nesoglasij med starši in otroci, še posebej v delikatnih situacijah. Ampak kaj za božjo voljo se je zgodilo z današnjo mladino, da si ne pomišlja javno objavljati takih stvari na prekletem internetu?!
To se mi zdi neverjetno. Želel bi si verjeti, da to ni res in da je vse skupaj fake.
Budget in morala
Kakorkoli že, obstajata dve vrsti moralistov: davkoplačevalski moralisti in moralni moralisti.
Zdi se mi presmešno, da je ogenj v strehi zdaj nastal zato, ker da ta ljubimec s posredovanjem ljubimke opravlja neko malo delo, plačano iz proračuna.
Pa saj to ne more biti res! Perverzneži se po eni strani naslajajo nad emocionalnimi in/ali seksualnimi praksami znanih ali kao znanih Slovencev, po drugi strani pa jim je zaradi tega nerodno in se zato šlepajo na večno novinarsko domačo nalogo, da razkrivajo nepravilnosti in goljufije in konflikte interesov. In glej zgoraj: ko se je tisti poslanec dogovarjal za svingerski seks, je to delal po službenem telefonu. In za to zapravil — reci in piši — nekaj centov. V tem je bil kao problem!
Moralni moralisti pa grejo še dlje — pardon: nižje — in pravijo, da so privatne zadeve političnih posameznikov znamenje njihove osebne neizživetosti.
Prosim? V čem je problem? Influenserke kot Tina Gaber me zanimajo približno toliko, kot me zanima Šank Rock. Torej niti malo. Ne vidim pa nobenega problema, če imamo predsednika vlade in predsednica Državnega zbora, ki ju to zelo zanima. In ne samo to: kdor si iz tega upa vleči nelaskave sklepe o slovenski politiki, po mojem ni čisto pri pravi.
Opomba: Kolumna je bila prvotno objavljena v tiskani izdaji Večera v nedeljo in na spletni strani Večera v nedeljo, 16. marca 2025, pod naslovom Afera Šank Rock: veliki in mali moralisti. Verzija na Fokuspokusu je editirana.