Pri ustanovitvi nove politične stranke je ironično to, da po eni strani mediji naredijo pomp in suspenz — češ, končno, morda pa bo le kaj iz tega, čas bi že bil, ker imamo poln kovček teh starih obrazov —, potem pa se izkaže, da je interesantno samo to, kdo od teh starih ali vsaj znanih obrazov je prišel opogumit novokomponiranega veljaka.
Tako je bilo tudi prejšnjo soboto na Brdu pri Kranju, kjer je Marko Lotrič, aktualni predsednik Državnega sveta, obelodanil svojo stranko. Stranko Fokus. (Ime mi je všeč. Imam občutek, kot da sem mu dal idejo.)
Seznam olikanih
Seznam olikanih, ki so s svojo prisotnostjo zaželeli Lotriču vso srečo na trnovi poti politike, je v novičarskem kontekstu morda res deloval trivialno, vendar ni bil nepomemben. Za nepoučene in/ali nezainteresirane je bil to edini indic na siceršnjem družabnem dogodku, kam Fokus sploh spada.
Če ne bi bilo tam Tonina, Logarja, Hojsa, Počivalška in Balažica, več kot 96 odstotkov volivcev ne bi vedelo, kam naj Lotriča dá. Toda še ti manj kot štirje odstotki večinoma ne bodo volili Fokusa, ampak SDS, NSi, Demokrate in SLS. Temu primeren bo Lotričev rezultat. Fokus bo muha enodnevnica, ki bo obležala pred parlamentarnim pragom.
Prekletstvo novincev
Prekletstvo (ne samo političnih) novincev je, da ljudje iz sosednje ulice ob štartu zanje ne vedo ali da jih ne zanimajo. Dobro informirani komentatorji sicer znajo domnevati, kam se bo nova stranka pozicionirala, s kom bo sklepala zavezništva in komu bo morda odščipnila glasove. Vendar skoraj nepopisanemu listu to nič ne pomaga. Pomp in suspenz ob ustanovitvi sta samo začasna dramaturška elementa vidnosti in navidezne pozornosti, ki pa do volitev zamreta.
V tem smislu so odveč tudi pomisleki — bodisi kot bojazen bodisi kot privoščljivost —, da se bo s Fokusom začelo ali okrepilo drobljenje glasov na desnici. To se ne bo zgodilo. Lotrič bo ostal preveč marginalen igralec, da bi se večjim in bolj znanim na tem polu poznalo.
Zanemarljiva vidnost
Ustanoviti stranko na način, kot se je tega lotil Lotrič, in pričakovati omembe vredne rezultate, je namreč iluzorno. Predvsem zato, ker je ustanoviteljeva edina vidnost zanemarljiva vidnost nekega uspešnega podjetnika, ki mu je uspelo postati predsednik Državnega sveta. In dejstvo je, da DS ni institucija, ki bi jo državljani imeli za pomembno, njenega predsednika pa za kredibilnega ali bi ga celo vzeli za svojega.
Državni svet ni katapult za politično kariero. Tako se je opekel že Lotričev predhodnik Kovšca, ki pa je bil za razliko od nekarizmatičnega Lotriča še izrazito antipatičen.
Obrabljene puhlice
Druga Lotričeva pomota pa je, da Fokusova politična platforma ni nič tako ekskluzivnega in novega, kar bi kogarkoli pritegnilo. Zavzemanje za močno gospodarstvo in za nižje davke so posplošene in obrabljene puhlice iz neoliberalnega registra, zabeljene z levosredinsko retoriko o socialni državi in dostopnih javnih storitvah. Da bi kak procent glasov prišel morda še od drugod.
Pa seveda ne bo. Niti ne bo prišel z desne sredine. Lotrič je v kakofoniji populističnega diskurza preprosto premalo slišen. Še posebej na desnici. Čeprav je morda dobronameren in sposoben in bi utegnil kaj prispevati.
Toda iz Lotričeve moke ne bo kruha kot iz Logarjeve. Kot je ne bo niti za žemljico iz drugih novih strank — levih ali desnih —, ki nastajajo ali bodo do volitev morda še nastale. Tako se je zaciklala slovenska strankarska politika.
Opomba: Tekst je bil prvotno objavljen v tiskani izdaji Večera v rubriki Danes/V žarišču pod naslovom Treslo se je Brdo in na spletni strani Večera v ponedeljek, 20. januarja 2025, pod istim naslovom. Verzija na Fokuspokusu je editirana.