Kulumne
#ZDA #trump
Trump je naš. Naš novi obraz.
Logo 21.01.2025 / 06.10

Njegove ideje nevede ali celo proti volji in zavestnemu prepričanju delijo tudi mnogi Slovenci. Misliti kot Trump se izplača.

Mentalno zresnjen, držeč se teleprompterja, je izpadel skoraj pameten, čeprav po evropskih kriterijih še vedno ne manj antipatičen.

Dobili smo novega predsednika. Dobili smo sicer ameriškega predsednika, ampak Slovenci ga imamo za svojega. Najprej na domačijskem nivoju, ker je njegova soproga pač Slovenka in ker je za nameček tudi najlepše oblečena prva dama po Jackie Kennedy. (Tokrat v mornarsko modrem plašču od Adama Lippesa za štiri, pet tisoč dolarjev in s pasent čolnarskim klobukom od Erica Javitsa.)

Ampak pustimo zdaj to trivio.

Trump je naš, ker njegove ideje in ambicije — skoraj nevede ali celo proti svoji volji in zavestnemu prepričanju — delijo tudi mnogi Slovenci. Vsaj take, kot jih je Trump včeraj začrtal v polurnem nastopnem, programskem govoru. Mentalno zresnjen, držeč se teleprompterja, je izpadel skoraj pameten, čeprav po evropskih kriterijih še vedno ne manj antipatičen.

Populistični domet

Trump je naš, ker je napovedal — retorično primerno zapakirano, seveda, poenostavljeno za populistični domet ameriško-slovenskega prijateljstva —, da bo poskrbel za to, za kar si mnogi po tihem mislijo, da bi bilo treba nujno urediti, pa si ne upajo povedati.

Trumpu je treba priznati, da je mojstrsko zgostil in zaostril eksekutivne in patriotistične iztočnice: da je treba nagnati ilegalne priseljence in z vojsko zastražiti mejo; da je treba končati vojne in preprečiti 3. svetovno vojno; da je treba zavreči idejo, da se je v kakšni vojni sploh treba angažirati; da sta spola samo dva in da sta determinirana kot uradna državna platforma; da svoboda ni liberalna demokracija, ampak to, da lahko necenzurirano in nekaznovano svinjamo po drugih; da je treba tehtnico pravice rebalansirati in da bo zlorabe krivosodja v politične namene konec; da je treba z mastnimi carinami zaščititi domačo industrijo; da je zeleni prehod na elektriko nateg in da je drill, baby, drill naša edina energetska prihodnost.

Če bi mogel in hotel

Trump je skratka naš predvsem zato, ker bi zagotovo zmagal tudi na volitvah v Sloveniji, če bi le mogel in hotel kandidirati in če bi se nekako dokopal do izvršne oblasti. Bil bi naš novi obraz. Še sam Janša bi mu z veseljem prepustil svojo stranko. Ker pa je to seveda nemogoče, bodo slovenski desničarji Trumpa začeli še bolj intenzivno posnemati.

Ni pa nemogoče ali je celo zelo verjetno, da bodo Trumpove ideje in ambicije začeli prevzemati — počasi in previdno in preračunljivo — tudi naši samodeklarirani levičarji in tisti, ki se imajo za sredino. Evidentno je, da se misliti kot Trump izplača. In se jim bo vedno bolj izpačalo. Iz mrtvega rokava zgodovine bodo potegnili modrost, da več ko jih bo, prej bodo na cilju.

K spreobračanju lahko prispevajo svoje tudi družbena omrežja. Že od začetka Trumpovega prvega mandata se zdi, da brezobzirno, a kao resnično, poenostavljeno interpretiranje družbenih problemov — ki jih je itak vedno več — na Twitterju oz. X-u in Facebooku ves čas pridobiva na veljavi. In nobenega razloga ni, da bi pričakovali, da se bo to uneslo. Prej nasprotno. Nekega dne bo kritična masa populizma prekoračena. Ali poljudno rečeno z besedami istega priljubljenega filozofa: ko bomo ugotovili, da nas kuhajo kot žabe, bo prepozno.

Tabloidna posvojitev

Trump pa je naš tudi zato, ker smo ga tabloidno posvojili. Te dni so nas mediji hiteli obveščati, da bo včeraj v Washingtonu — ne ravno v rotondi Kapitola — “najmanj dvanajst” Slovencev. Trump je naš, ker v ZDA živi devet bratrancev ene od povabljenk iz Slovenije, ki so “od samega začetka podpirali Donalda Trumpa”. Vse smo morali izvedeti. In Trump je naš, ker slovenski evroposlanec orgazmira s priprošnjami zanj in za njegovo družino, za slovensko-ameriško prijateljstvo in za zahodno civilizacijo.

Trump je naš, ker v zgodovini slovenskih medijev še bilo tako bizarnega miksa analiz mednarodne politike in družabnega tračarjenja, paradoksalno začinjenega z eksotično mešanico domoljubne sreče in samoponiževalnega ponosa. Ponosa, da je Trump naš, čeprav ni. (Tako kot je naš recimo Trst, čeprav ni.) Da smo zraven na Kapitolu, čeprav nismo. Da smo pomembni, čeprav nismo. Da smo vidni, čeprav nismo. Da bo novi svetovni nered prišel tudi k nam in nas neokolonialno preporodil. Kar nas morda res bo.

NAROČI SE
#ZDA #trump
Berite nas že za 1,99€. Podprite Fokuspokus z dnevno, mesečno ali letno naročnino NAROČI SE
Share on
Za boljšo izkušnjo na spletni strani uporabljamo piškotke