Aleluja, kakšno olajšanje! Ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh je ponudila odstop, predsednik vlade Robert Golob pa ga je sprejel. ESD po lastnih izjavah odhaja “s čisto vestjo in dvignjeno glavo.” Seveda, kako pa? Ona se pa res ne bi ne znala ne mogla drugače spakirati. Tako se bomo zdaj znebili najbolj brezvestne, arogantne in v svoj prav prepričane ženske — velja za oba spola —, kar se jih je kdaj prikoritilo v slovensko politiko.
Ko je prišel na dan njen damage control, da bi se izognila blamaži zaradi vožnje na Dunaj z modrimi lučmi in zabeležene prekoračitve hitrosti, so pro-SDS krogi lansirali teorijo, da so ji afero podtaknili v njeni lastni stranki, da bi jo prisilili k odstopu. To bi bil po njihovem za ESD in Gibanje Svoboda časten umik pred drugo, za danes sklicano in zdaj seveda skenslano interpelacijo s strani taiste SDS — ki je ministrica verjetno ne bi preživela.
Plavzibilna teorija
To ni nemogoče. Teorija na prvi pogled sicer ne bi mogla držati že zato, ker bi zahtevala preveč elaboriranja in koordiniranja med Stojmenov Duhovi nenaklonjenimi konspiratorji. To bi Gibanje Svoboda stalo bistveno več časa in truda, kot če bi jo Golob že zdavnaj — decidirano in nesentimentalno kot zna — meni nič, tebi nič vrgel čez ramo.
Zakaj je Golob tako dolgo toleriral ESD, je največja enigma njegove domnevno fantastične, a nerazumljene vladavine doslej. In bo tudi ostala. Verjetno nepojasnjena.
Možno pa je, da je bil ministričin prekršek že prej znan posvečenim, vendar so ga držali pometenega pod preprogo in čakali na primeren trenutek, da ga servirajo medijem oz. mediju. To ni bil veliki pok, ampak veliki bug.
Teorija pa je smešna tudi zato, ker se prepričljivo ujema z argumenti ESD same, s katerimi poskuša ohraniti “čisto vest in dvignjeno glavo”. Zanimivo, kajneda? Najbolj plavzibilno teorijo propagirajo tisti, ki so najmanj vredni našega zaupanja. Z enim in istim nas prepričujejo tisti, ki hočejo ministrico diskreditirati, in ona sama, da bi se pred diskreditacijami izgovorila.
Dodatna vprašanja
A tu je še nekaj ne nujno postranskih vprašanj:
• Ali je ESD uspelo prispeti na letališče dovolj zgodaj, da je še ujela let? [Update: Da. Kot ponavadi nisem gledal sinočnje Tarče.]
• Kaj hudiča je sploh šla delat v Ženevo in za koliko časa? [Update: Šla je na World Summit on the Information Society (WSIS, 27.–31. maj). Kot ponavadi nisem gledal sinočnje Tarče.]
• Vožnja od Ljubljane do Dunaja z maksimalno dovoljeno hitrostjo traja kake tri ure, iz Maribora pa dve, kar je za prezaposlenega človeka zelo zamudno; kdaj bo torej vlada — oz. katera — že enkrat nabavila kakšen avion, da se najvišjim politikom ne bo treba cijaziti v okoliške države s dvoslednimi vozili? (In v to kategorijo kopenskih vozil spadajo tudi kočije. Tudi 1. januarja.)
• Podvprašanje je tudi, ali bo glavno mesto še imelo kdaj tako ugodne letalske povezave z destinacijami, ki jih politiki najraje obiskujejo? In da bodo to lahko počeli, kadarkoli se jim bo zljubilo?
• Kaj bo ESD počela potem, ko se ji bo iztekla pravica do ministrskega nadomestila? Res me zanima, kdo bo tako nor, da jo angažiral. V privatnem ali v javnem sektorju. [Update: Da. Predvala bo na faksu. Kot ponavadi nisem gledal sinočnje Tarče.]
• In kaj bodo danes počeli poslanci, ko ne bo predvidene dvanajsturne interpelacijske razprave?